Ultra fast fashion řetězec SHEIN zaměřující se převážně na mladé ženy přidává do své nabídky tisíce nových položek denně a v jakémkoli okamžiku má na svých stránkách přes 600,000 produktů s cenou od osmi do cca $30, což znamená zhruba o 50 % méně než stojí produkty dalších gigantů fast fashion jakými jsou např. H&M nebo Zara.
Co ale SHEIN odlišuje od H&M nebo Zary je to, že rapidní expanzi živí mladí lidé svými chytrými telefony, kdy sami pomáhají šířit produkty po sociálních sítích. Přestože velký kus marketingové práce odvedou za SHEIN jeho zákazníci-fanoušci, platí SHEIN hodně i za marketing v podobě získávání celebrit a influencerů (Katy Perry, Lil Nas X, Rita Ora a další), kteří také SHEIN propagují na sociálních sítích.

#SHEINHAUL

Největší zásluhu na úspěchu na sociálních sítích má co do činění s "haulem" na TikToku, kde uživatelé postují dorazivší masivní zásilky někdy i stovek kusů oblečení. ze spousty z těchto příspěvků se stanou virální hity, které dál živí marketingovou kampaň SHEIN. Nejedná se ale vždycky o spontánní akci fanoušků - na webové stránce SHEIN exituje program určený přímo pro influencery a módní bloggery, kde značka mladým lidem nabízí dlouhodobý sponzoring a ve formě bude měsíčních zásilek oblečení na oplátku za video spoty s recenzemi.
Návykový algoritmus, influenceři a mladé ženy ve velmi citlivém věku, které se chtějí líbit a držet krok s módou, živí dosud nevídané prodeje a oblíbenost SHEIN. Oděvní společnosti vždy využívali jednu nebo více taktik, které používá SHEIN, ale ne v takovém měřítku. SHEIN má jen na TikToku 17 000 000 000 zhlédnutí a účet na Instagramu má přes 22 000 000 sledujících a v letošním roce se SHEIN aplikace stala nákupní aplikací číslo jedna v 56 zemích a v USA předstihla i Amazon.

Závoj tajemství

Přestože SHEIN ovládl oblast fast fashion na západě, jeho centrála je na druhém konci světa v Guangzhou v Číně a co tam se děje, nikdo pořádně neví, protože jsou velmi tajnůstkářští ohledně toho, co dělají. Obvykle firmám zabývajícím se rychlou módou trvá měsíc, než se zboží dostane z návrhu do obchodu, ale podle analytiků SHEIN tuto dobu zkracuje na pouhý týden. K předvídání trendů používá výkonné algoritmy a někdy dokonce nezačne vyrábět, dokud není objednávka zadána.

Business model

Obchodní model je prostý - jako v případě jiných levných čínských firem SHEIN neplatí dělníkům a obchází ekologické normy. Najímá také armády brigádníků a práci delegují na jiné malé továrny a sweatshopy. Wu Peiyue, jedna z mála novinářek, kteří se podívali do výrobních závodů společnosti SHEIN, našla rozptýlenou síť přeplněných dílen, kde jsou nedostatečně placení lidé bez oficiálních smluv. SHEIN sice nevyužívá dětskou práci, ale své dospělé pracovníky zneužívá, protože nejsou v systému sociálního zabezpečení a nemají žádná práva ani záruky. Poptávka po levnějších a rychlejších oděvech znamená, že mzdy v tomto odvětví musí být nízké, aby zůstaly konkurenceschopné.

Rána pro planetu Zemi

S takovýmto obchodním modelem není možné fungovat "zeleně". Spousta lidí na sociálních sítích protestuje proti nekvalitnímu oblečení na jedno použití, které se vyrábí v obrovské nadprodukci. Téměř 100 000 000 tun textilu končí každý rok na skládkách(zhruba 500 kontejnerových lodí Evergreen). Většina z nich putuje do zemí globálního Jihu, kde místní obyvatelé nesou následky rozpadu textilu jako např. mikroplasty z polyesterového oblečení a barviva z látek ve zdrojích pítné vody).
Módní průmysl je také zodpovědný za 8 až 10 % emisí skleníkových plynů. Oděvní průmysl je natolik neregulovaný, že je těžké říci, jak moc přispívá ke změně klimatu. Můžeme ale směle prohlásit, že SHEIN ji urychluje jako žádná jiná firma předtím. Navíc se nezdá, že by se měl v dohledné době zpomalit. Průměrný spotřebitel dnes nakupuje o 60 % více produktů než v roce 2000 a SHEIN to posouvá na zcela novou úroveň.