Většina lidí si pomyslí: "Vlna? Ta 'stará dobrá' kousavá vlna, ze které mi babička plete obří metrákové svetry do -20°C ?" A máte pravdu, i taková vlna je, ale merino vlna a moderní výrobky z ní jsou úplně jiná liga.

Moderní oblečení z merino vlny dobře vypadá na horách i v karlínském ofisu, díky velikosti vláken v µm je příjemné na kůži a na rozdíl od bavlny a umělotin díky své nepravidelné konstrukci vláken (snadno) nezasmrádne, je antialergická, vlna se netaví, nehoří a poskytuje vysokou ochranu proti UV záření.

Srovnání tloušťky vlasu a vláken vlny

Genialita merino vlny však spočívá v tom, jak reguluje svou vlhkost a udržuje tepelný komfort nositele. Při zvýšené tělesné aktivitě nositele odvádí merino vlna pot na povrch látky, kde se přebytečná vlhkost odpaří a kůže nositele zůstane v suchu a příjemném klima. Při chladných teplotách merino vlna naopak drží teplo, a to i když je mokrá, což je největší rozdíl oproti např. bavlně, která lepí a studí.

I když má merino vlna spoustu výhod, má i několik nevýhod. Jako jemný přírodní materiál má malou mechanickou odolnost. Nevýhodě v podobě malé mechanické odolnosti lze předejít nákupem produktu se směsí merino vlny se syntetickými materiály.